Kategorie:

Co to jest system informacji prawnej?

Przepisy prawne normujące praktycznie każdą spośród dziedzin życia, tworzą teraz gąszcz praktycznie niemożliwy do przebicia. Konieczne staje się uporządkowanie najbardziej przydatnych informacji. W tym przypadku z pomocą przychodzi nam System Informacji Prawnej. 

Przepisy zgromadzone w jednym miejscu

Systemy informatyczne, które zawierają bazy danych z przepisami prawnymi, interpretacją, orzecznictwem, wykładnią prawa, dostarczające aktualnej, wszechstronnej wiedzy odnośnie prawa to właśnie tak zwany System Informacji Prawnej – https://standardyprawa.pl/. 

SIP jest ogromną wyszukiwarką prawnych przepisów. Na ogół podzielona ona jest na wybrane obszary prawa albo serwisy tematyczne, co ułatwia poszukiwania.  

Ponadto SIP proponuje też bazę prawnych interpretacji, jak i dostęp do wykładni prawa w wybranych sytuacjach prawnych, dostęp do najważniejszych wskaźników ekonomicznych i pomoc ekspertów online. 

Za dostęp na wybrany czas do Systemu Informacji Prawnej na potrzeby przedsiębiorstw, właściciel wymienionego systemu wystawia zawsze fakturę, która może zostać ujęta w kosztach. Koszt od ręcznego dostępu na pewno nie jest zaliczany do najniższych, niemniej jednak to duża pomoc dla pracowników i szefa. 

System Informacji Prawnej w Polsce

SIP oferowany jest na ogół przez większe przedsiębiorstwa, które zajmują się na co dzień publikowaniem prawnych aktów, jak i poradników z różnych zakresów prawa. Wśród najbardziej znanych Systemów Informacji Prawnej, należy wymienić: LEX, Legalis i Standardy Prawa. 

LEX

Jest to najbardziej popularny i największy system, który użytkowany jest głównie przez duże instytucje mające też i spore budżety. 

W ofercie ma bazę danych, która została podzielona na: 

 • budownictwo,
 • naukę i edukację,
 • podatki i księgowość,
 • administrację. 

W pakiecie dostępu do usług, możemy otrzymać: bazę z pytaniami i odpowiedziami, szkolenia odbywające się online, porady ekspertów, telefoniczne doradztwo, komentarze online, narzędzia do utworzenia dokumentacji, opisy procedur, jak i wzory potrzebnych dokumentów. 

Legalis 

Legalis jest produktem prawniczej księgarni C.H.Beck. Jest skierowany przede wszystkim do prawników. W ofercie ma niższej wymienione obszary informacji prawnej: 

 • prawo pracy,
 • prawo spółek handlowych,
 • prawo rodzinne,
 • prawo cywilne. 

Niestety System Informacji Prawnej Legalis, nie jest dostępny dla indywidualnych klientów. Znajdziemy tam pełną bazę prawnych aktów, monografie i komentarze, wzory pism, opinie z czasopism, webinaria i procedury. 

Standardy Prawa 

To bardzo nowoczesny SIP, który czerpie pełnymi garściami z dobrodziejstwa, jakie oferuje praktyka sądowa. Jest doskonałą konkurencja dla najbardziej popularnych Systemów Informacji Prawnej i wygrywa zdecydowanie, jeżeli chodzi o stosunek jakości do ceny.  

Baza danych została podzielona na: 

 • Bibliotekę ze standardami prawa,
 • Akademię Standardów Prawa,
 • Bazę z orzeczeniami sądowymi,
 • Bazę danych z aktami prawnymi wraz z komentarzami. 

System ten działa także w takich prawnych obszarach, jak: prawo cywilne, prawo karne, czy też prawo pracy.